51 Centralny Zlot Młodzieży Palmiry

Zakończenie 51 Centralnego Zlotu Młodzieży "Palmiry"

Wszystko ma swój koniec. W sobotę 15 października 2011 r. zakończył się 51. Centralny Zlot Młodzieży PTTK PALMIRY. Największa i jedna z najstarszych imprez turystycznych w Polsce. Ostatni dzień składał się z kilku elementów. Drużyny wędrowały z różnych zakątków Puszczy Kampinoskiej (Dziekanowa, Lasek, Zaborowa, Leszna...) by spotkać się w jednym miejscu i oddać cześć poległym za Ojczyznę. Na polanie w Pociesze był czas aby najeść się do syta pyszną grochówką oraz pieczonymi kiełbaskami. Uczestnicy wspinali się na specjalnie do tego celu przygotowaną ściankę, podziwiali strój i broń powstańców listopadowych – przypomnę, że tegoroczna edycja Zlotu została poświęcona pamięci tych, którzy walczyli o wolność w powstaniu listopadowym, szczególnie bohaterom bitwy pod Iganiami (10 kwietnia 1831 r.). Wędrowcy brali też udział w licznych zabawach organizowanych przez animatorów. Nowością w tym roku była poczta polowa uruchomiona specjalnie na Palmiry. W kulminacyjnym momencie na polanie zgromadziło się ok. 1600 osób.

Druga część zakończenia to ceremonia przy krzyżu Jerzyków. Uroczystość zaszczycili obecnością znakomici goście: radca Ministerstwa Obrony Narodowej – Pan Krzysztof Sikora, zastępca prezydenta miasta Siedlce – Pan Jarosław Głowacki, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego – Pan Jerzy Misiak, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – Kolega Lech Drożdzyński, Sekretarz Generalny Zarządu Głównego PTTK – Kolega Roman Bargieł, Prezes Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK – Koleżanka Anna Kirchner oraz wiele innych osobistości. Był to czas podziękowań dla patronów i sponsorów Zlotu (przypomnę szczególne podziękowania dla Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Zarządu Oddziału PTTK Podlasie i Rady Gminy Zakroczym), wszystkich uczestników z najróżniejszych zakątków Polski. Zostały wręczone nowe odznaki przodownickie. Na zakończenie odbyło się uroczyste złożenie wieńców przy krzyżu Jerzyków... i uformowaliśmy kolumnę z pocztami sztandarowymi na czele aby udać się na cmentarz w Palmirach.

Tak zaczęła się trzecia odsłona uroczystości zakończenia 51. CZM PALMIRY. Cmentarz o zmierzchu wyglądał wspaniale. Wszędzie migotały lampiony, harcerze rozświetlali przestrzeń pochodniami. Wysłuchaliśmy historii pomordowanych w Palmirach. Podniosłego charakteru nadały salwy honorowe i wojskowe werble podczas składania wieńców.

Wszystko ma swój koniec. Tak też skończyły się PALMIRY. Do zobaczenia za rok.

Witam!

Zakończył się 51. Centralny Zlot Młodzieży "Palmiry". W tym roku na mecie na polanie pociecha spotkało się około 1600 uczestników. Na stronie znajdują się już zdjęcia. Niestety przez moją nieuwagę nie przestawiłam zdjęć i niektóre "nie zachowują pinonu". Postaram się to jak najszybciej poprawić.

Niedługo powinna pojawić się też relacja ze zlotu. Jeśli chcecie podzielić się z nami wrażeniami z rajdu to zachęcamy do przesyłania relacji na nasz adres mejlowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Najciekawsze relacje umieścimy na stronie.

Rozpoczynamy również organizację 52. Zlotu mam nadzieję, że i tym razem was nie zabraknie.

Z turystycznym pozdrowieniem

komendant zlotu