Trasa nr 1 z Dziekanowa Leśnego
Trasa nr 1 – Dziekanów – Pociecha
Zbiórka: Dziekanów – przystanek (Dziekanów Leśny), godz. 10:00-11:00
Dojazd: KMŁ z Metra Młociny linia Ł
Uwaga: Trasa wiedzie terenami podmokłymi i momentami, szczególnie po deszczach, może być trudna do przejścia. Trasa rozpoczyna się przy Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym.
Warto wiedzieć:
- Stąd startują szlaki, które prowadzą przez całą Puszczę Kampinoską i kończą się dopiero w Brochowie (czerwony) oraz Żelazowej Woli (zielony).
- Nad Dziekanowem 18 IX 1944 r. została zestrzelona amerykańska „latająca forteca” – samolot z wielkiej armady niosącej pomoc powstańcom warszawskim.
- Nazwa uroczyska Na Miny pochodzi od zaminowania przez hitlerowców w 1944 tego jedynego szlaku przez bagna.
Do Pociechy można dotrzeć na trzy sposoby:
Wariant 1 – zielonym szlakiem
Długość trasy: 7 km
Przebieg trasy:
Dziekanów Leśny – zielony szlak – Uroczysko Na Miny – Posada Sieraków – Pociecha
Trasa biegnie północno-wschodnim brzegiem obszaru ochrony ścisłej Sieraków. Zaczątek rezerwatu utworzono już w 1937 roku, dzięki staraniom Romana Kobendzy, inicjatora założenia parku.
Początkowy fragment trasy pokrywa się ze ścieżką dydaktyczną „Do starego Dębu” (12 przystanków z tablicami).
Wariant 2 – czerwonym szlakiem
Długość trasy: 11 km
Warto wiedzieć:
- Nazwa Mogilny Mostek związana jest z legendą o dokonanym w tym miejscu morderstwie. Morderca przykrył ciało chrustem i od tego czasu jest zwyczaj, że każdy przechodzący kładzie na stosie jedną gałązkę. Dawniej, raz do roku, na wiosnę stos podpalano.
- Biała Góra to nazwa jednej z bardzo pospolitych w puszczy wydm. Pochodzi od koloru piasku, który stawał się widoczny po wyrębie drzew.
Przebieg trasy:
Dziekanów Leśny – czerwony szlak – Szczukówek – Młyńsko – Mogilny Mostek – Biała Góra – na krzyżówkach – na wartowni – cmentarz Palmiry – Pociecha
Szlak obchodzi rezerwat Sieraków od południa. Część jego wiedzie usypanymi groblami, gdzie konieczne jest poruszanie się gęsiego. Ostatnią prostą do Cmentarza w Palmirach pokonujemy po starym nasypie kolejowym. Prowadziły tędy tory do magazynów wojskowych, które istniały tu w okresie międzywojennym (wcześniej mijaliśmy pozostałości wartowni).
Warto wykorzystać fakt, że trasa przebiega obok cmentarza na Palmirach i przed udaniem się na Pociechę zwiedzić muzeum.
Wariant 2a
Długość trasy: 16 km
Warto wiedzieć:
- Janówek był najbardziej na wschód wysuniętym terenem znajdującym się we władaniu grupy AK „Kampinos”
Przebieg trasy:
Przy mogilnym mostku, zamiast iść dalej czerwonym szlakiem można skręcić na żółty.
Mogilny Mostek – żółty szlak – wieś Palmiry – czarny szlak – kościelna droga – Janówek – Przy Orle – graniczna droga – kamień Orlika – Cmentarz Palmiry – Pociecha
« poprzednia | następna » |
---|