Palmiry

Palmiry – miejsce szczególne, związane z martyrologią mieszkańców Warszawy z okresu II wojny światowej. Szczególne, ponieważ nie związane z walką z okupantem. Tu, w okresie od 7 grudnia 1939 roku do 17 lipca 1941 roku, pochowano ponad 1700 obywateli polskich straconych tylko dlatego, że byli Polakami.

Polakami przez duże „P” ponieważ ofiarami byli najczęściej, cieszący się prestiżem w społeczeństwie, aktywni przedstawiciele życia politycznego, naukowego, społecznego i kulturalnego. Ludzie, których Niemcy właśnie ze względu na ich pozycję, uznali za szczególnie niebezpiecznych. W największych egzekucjach w Palmirach, 20 – 21 czerwca 1940 r., zginęły 362 osoby m.in. marszałek Sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski, sportowiec-olimpijczyk Janusz Kusociński oraz znany działacz socjalistyczny, poseł na Sejm – Mieczysław Niedziałkowski. Obecnie na palmirskiej polanie znajdują się szczątki 2115 ofiar mordów przeprowadzonych w latach 1939-1943 na terenie Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich.

W 1960 roku działacze Okręgu Mazowieckiego PTTK, wędrując w listopadzie miejscami pamięci narodowej w Puszczy Kampinoskiej, postanowili upamiętnić te miejsca. Tak zrodził się pomysł rajdu palmirskiego zorganizowanego w 1961 roku. Początkowo lokalna impreza przerodziła się szybko w Ogólnopolski Centralny Zlot Młodzieży PTTK Palmiry. Obecnie jest to najstarsza i największa impreza PTTK szlakami miejsc pamięci szeroko rozumianego Mazowsza. W 55 letniej historii Zlotu współorganizatorami imprezy były ministerstwa, samorządy lokalne różnych szczebli, organizacje kombatanckie, dyrekcja Kampinoskiego Paru Narodowego, ZHP. Zawsze jednak głównym partnerem było Wojsko Polskie, które współfinansowało Zlot. Przez te lata impreza również ulegała przeobrażeniom. Organizatorzy Zlotu postanowili nie ograniczać się tylko do okresu II wojny światowej, lecz również prowadzić młodzież różnymi, często zapomnianymi, ścieżkami historii Mazowsza. Dlatego też w tradycji Zlotu Palmirskiego są odwiedzane przez uczestników miejsca walk o niepodległość nie związane bezpośrednio z Palmirami. Łączy je jednak wszystkie jedna największa ofiara. Ofiara życia złożonego na ołtarzu Wolnej Polski.

Członkowie PTTK zawsze byli, są i będą tymi, którzy nie tylko umiłowali naszą przyrodę, walory krajoznawcze naszej Ojczyzny, ale również szanują naszą historię i starają się by pamięć o tych, którzy oddali dla niej życie, nie została zapomniana. Temu też poświęcony jest Zlot Palmirski, który stał się dla nas – organizatorów Zlotu, symbolem tej pamięci.

W ubiegłym roku, po raz pierwszy, patronat nad Zlotem przyjął Prezydent Rzeczpospolitej Polski. Jest to znak, że nasza impreza została zauważona przez najwyższe władze kraju, a starania ZG PTTK w budowaniu tożsamości historycznej młodego pokolenia, znalazły uznanie nie tylko wśród wielu tysięcy uczestników Zlotu, którzy przez 55 lat przeszli szlakami Zlotu.

W historii Warszawy wiele jest zdarzeń, które są warte upamiętnienia. Władze Żoliborza opracowały album miejsc pamięci, który udostępniony na stronach dzielnicy, jest wielką lekcją historii. Nie wszystkie dzielnice mogą poszczycić się takimi opracowaniami. Przewodnicy PTTK chętnie włączą się opracowanie edukacyjnych ścieżek pamięci w warszawskich dzielnicach. Mamy nadzieję, że władze Warszawy poprą tę inicjatywę. W Warszawie coraz więcej jest osób nie znających historii miasta. Współpraca władz oświatowych z organizatorami Zlotu Palmirskiego może zmienić tę sytuację.

ZG PTTK oraz Komitet Organizacyjny Centralnego Zlotu Palmiry
 
Do Zlotu zostało około
Do zobaczenia na szlaku

PTTK

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

Today: 30 Kwi, 2017